Filter By
Availability
Price
Shape
Temperature in K or Colour
Power in Watt
Dimmable
Guarantee
Bulb / Holder / Product type
Exterior finish
New Products
New products
New arrivals
Daily product deliveries– discount-led
Dear customers,
We would like to inform you that certain products on our website Discount-led are currently inshort supply or temporarily out of stock, mainly due to high demand forpre-orders.
Why is our stock deliberately limited?
We maintain alimited stock as a strategic choice, in order to guarantee:
-
✅Optimal quality: products that are always up-to-date and in perfect condition
-
-Product development: our LED ranges evolve rapidly, so we can offer you the latest innovations
-
- Very fast restocking:
-
⚡24 hours forMiidex products
-
- 5 to 7 days for most other suppliers based in Europe
-
Thank you for your understanding and trust.
The team Discount-led ?
There are 2 products.
Active filters
- Dimmable: Yes
LED spotlight CARAT II Adjustable 7W 4000K Dimmable Ø90
![]()
| Power | Voltage | Angle | Dimmable |
| 7W | 230V | 38° | Yes |
| Selectable temperature | Lumen | ||
| 4000K | 585 | ||
| Hole diameter | Ø 71 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 90 x 23.5 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP rating | 20 |
LED spotlight SPECTRA CCT BBC 4-6W 3000/4000/5000/6500K Dimmable - 5-year guarantee
![]()
| Power | Voltage | Angle | Dimmable |
| 4-6W | 230V | 60° | Yes |
| Selectable temperature | Lumen | ||
| 2700 / 3000 / 4000 / 5000 / 6500K | from 335 to 570 | ||
| Hole diameter | Ø 68 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø86 x 35 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 65/20 |