Filter By
Availability
Price
Shape
Base
Temperature in K or Colour
Power in Watt
Dimmable
Guarantee
Bulb / Holder / Product type
Exterior finish
IP protection
Dimensions
Detector
Adjustable
Diameter or drill hole
New Products
New products
List of products by brand Miidex Lighting
Miidex Lighting
There are 28 products.
Active filters
7722
BBC IP65 aluminium ceiling mount 83 mm
€10.00
-20% Off
€8.00
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 70 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 83 x 59 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 65/20 |
7703
92mm brushed pewter ceiling bracket
€5.50
-20% Off
€4.40
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 75 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 92 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
7702
White ceiling support 86mm
€5.50
-20% Off
€4.40
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 75 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 86 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
7704
White adjustable round ceiling bracket Ø92 mm
€5.50
-20% Off
€4.40
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 75 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 92 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
7712
92mm brushed aluminium ceiling bracket
€11.00
-20% Off
€8.80
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 78 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 92 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
7711
White 95mm swivel 1/4 turn ceiling bracket
€6.20
-20% Off
€4.96
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 80 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 95 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
7701
86mm brushed pewter ceiling bracket
€5.50
-20% Off
€4.40
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 75 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 86 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
77141
White ceiling support 92mm
€11.00
-20% Off
€8.80
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 77 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 92 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
77565
Downlight LED 18w Ø220 ALDEBARAN CCT flush-mounted or surface-mounted
€24.20
-20% Off
€19.36
![]()
CCT by colour temperature selection
| Power | Voltage | Angle | Dimmable |
| 18W | 230V | 100° | No |
| Temperature | Lumen | ||
| 3000K / 4000K / 6500K | 1600 / 1800 / 1700 | ||
| Hole diameter | Ø 53 - 164 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 220 x 18 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 40 |
77044
Low-luminance spotlight bracket Round Adjustable Black Ø110
€4.30
-20% Off
€3.44
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 80 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 110 x 38 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP rating | 20 |
7709
78mm brushed pewter ceiling bracket
€4.30
-20% Off
€3.44
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 58 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 78 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |
7710
White ceiling bracket 78mm
€4.30
-20% Off
€3.44
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 58 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 78 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |
70285
Spotlight TULIPE Piquet 12V GU5.3 Black IP65
€36.20
-20% Off
€28.96
The luminaire is sold without a bulb.
| Base: | Dimensions: | |
| GU 5.3 | (Ø x H) :Ø 98 x 98 mm | |
7730
PUNCTO HOME kitchen & bathroom round furniture support G4 white Ø71 mm
€8.80
-20% Off
€7.04
Requires 1 GU4 bulb not included.
| Hole diameter | Dimensions: | |
| Ø 55 mm | (Ø x H): Ø 75 x 26 mm |
|
7790
RONDO LED ceiling light Ø300 mm18w 4500K RF sensor
€61.20
-20% Off
€48.96
![]()
| Power | Temperature | Lumens |
| 18W | 4500K | 1600 |
| Angle | Voltage | IP protection |
| 120° | 230V | 65 |
| Detector | Dimensions: | |
| Yes RF | Ø x H (mm): Ø 300 x 100 | |
70281
CLAIRETTE Piquet 12V GU5.3 stainless steel 304 IP54 spotlight
€22.50
-20% Off
€18.00
The luminaire is sold without a bulb.
| Base: | Dimensions: | |
| GU 5.3 | (Ø x H) : Ø 60 x 390 mm | |
7718
BBC ceiling bracket white 88mm
€20.70
-30% Off
€14.49
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 72 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 88 x 120 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |
-
Last units on promotionAttention! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged.
70280
CLAIRETTE Piquet 230V GU10 STAINLESS STEEL 304 IP54 floodlight
€43.30
-20% Off
€34.64
The luminaire is sold without a bulb.
| Base: | Dimensions: | |
| GU10 | (Ø x H) : Ø 60 x 420 mm | |
707300
FUJI LED recessed mount Ø 120 Sol GU10 & GU5.3 Stainless steel 316L
€54.50
-20% Off
€43.60
Bulb not included.
| Drilling diameter | Ø 105 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 120 x 155 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 67 |
70284
TULIPE Piquet 230V GU10 Black IP65 floodlight
€36.20
-20% Off
€28.96
The luminaire is sold without a bulb.
| Base: | Dimensions: | |
| GU10 | (Ø x H) :Ø 98 x 98 mm | |
70730
FUJI recessed floor-standing GU10 LED light in stainless steel 304
€43.70
-20% Off
€34.96
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 105 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 120 x 155 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 67 |
Last units on sale
7757
Downlight led SLIMY Ø225 18w 3000k
€17.80
-20% Off
€14.24
| Power | Voltage | Angle | Dimmable |
| 18W | 230V | 120° | No |
| Temperature | Lumen | ||
| 3000K | 1540 | ||
| Drilling diameter | Ø205 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø225 x 24 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 40/20 |
70751
Terrace spotlight kit 6X0.6W 12V 4000K TERRASSO with power supply and cable
€119.90
-20% Off
€95.92
![]()
| Power | Temperature | Lumens |
| 0.6W x 6 | 4000K | 6 x 6 |
| Angle | Voltage | IP protection |
| 120° | 12V AC | 67 |
| Drilling | Dimensions: | |
| Ø30 mm | (Ø x H): Ø 35 x 41 mm | |
677910
ETNA recessed LED spotlight in 316L stainless steel Ø62mm 3W Round 3000K IP67
€44.40
-20% Off
€35.52
![]()
| Power | Temperature | Lumens |
| 3W | 3000K | 180 |
| Angle | Voltage | IP protection |
| 45° | 230V | 67 |
| Hole diameter | Dimensions: | |
| Ø 56 mm | (Ø x H): Ø 62 x 96 mm |
|
77120
92mm black adjustable ceiling bracket
€11.00
-20% Off
€8.80
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 78 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 92 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
70282
PIVOINE Piquet LED spotlight 6W 4000K Black IP65
€27.20
-20% Off
€21.76
![]()
| Power | Temperature | Lumens |
| 6W | 4000K | 390 |
| Angle | Voltage | IP protection |
| 45° | 230V | 65 |
| Dimensions: | ||
| (Ø x H): 63 x 116 mm | ||
77240
BBC Spotlight holder Round Low Luminance black Ø85mm IP65
€12.00
-20% Off
€9.60
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 75 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 85 x 55 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 65 |
77090
Round ceiling bracket Black Ø78 mm
€4.30
-20% Off
€3.44
Bulb and bulb holder not included.
| Hole diameter | Ø 78 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 58 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |