Filter By
Availability
Price
Shape
Brand
Temperature in K or Colour
Power in Watt
Guarantee
Bulb / Holder / Product type
Exterior finish
Voltage
Diameter or drill hole
New Products
New products
LED downlight
A downlight is a luminaire that is recessed into the ceiling. It is generally used for general room lighting, but can also be used for accent lighting. Downlights come in a variety of shapes and sizes, and can be fitted with different light sources, such as halogen bulbs, compact fluorescent bulbs or LED bulbs.
There are 13 products.
Black collar for Downlight ALDEBARAN 100010
Compatible with: Aldebaran 100010
Black curved bezel for downlight CYNIUS 15W
| Type | Incurved |
| Compatible | CYNUS 15W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø 176 x 25 mm |
Black low-luminance bezel for downlight CYNIUS 15W
| Type | Low luminance |
| Compatible | CYNUS 15 W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø176 x 25 mm |
Flat black bezel for downlight CYNIUS 15W
| Type | Flat |
| Compatible | CYNUS 15W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø 168 x 25 mm |
Black curved bezel for downlight CYNIUS 9W-10W
| Type | Incurved |
| Compatible | CYNUS 9-10W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø 148x 25 mm |
Black low-luminance bezel for downlight CYNIUS 9W-10W
| Type | Low luminance |
| Compatible | CYNUS 9 - 10W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø 146x 25 mm |
Flat black bezel for downlight CYNIUS 9W-10W
| Type | Flat |
| Compatible | CYNUS 15W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø 132 x 25 mm |
Black curved bezel for downlight CYNIUS 21-24W
| Type | Incurved |
| Compatible | CYNUS 21-24 W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø226 x 25 mm |
Black low-luminance bezel for downlight CYNIUS 21-24W
| Type | Low luminance |
| Compatible | CYNUS 21-24 W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø226 x 25 mm |
Flat black bezel for downlight CYNIUS 21-24W
| Type | Flat |
| Compatible | CYNUS 21-24 W |
| Dimensions (Ø x H) | Ø214 x 25 mm |
Integrated LED luminaire 12V 1W IMBER Ø30 mm IP65 4000K black
![]()
| Power | Voltage | Angle | Dimmable |
| 1W | 12VDC | 105° | No |
| Temperature | Lumens | ||
| 4000K | 40 | ||
| Hole diameter | Ø25 / 27 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø30x16.3 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |
DC 12V power supply required
Kanlux IMBER LED is a waterproof recessed spotlight. One of its strengths is its low operating temperature, which means it can be installed in wood without any problem. The unique shape of the luminaire ensures even light distribution and the LED diodes used guarantee high energy efficiency. The Kanlux IMBER LED luminaire is an excellent solution for illuminating shower cubicles and gable cladding outside homes.
Integrated LED luminaire 12V 1W IMBER Ø30 mm IP65 3000K black
![]()
| Power | Voltage | Angle | Dimmable |
| 1W | 12VDC | 105° | No |
| Temperature | Lumens | ||
| 3000K | 40 | ||
| Hole diameter | Ø25 / 27 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø30x16.3 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |
DC 12V power supply required
Kanlux IMBER LED is a waterproof recessed spotlight. One of its strengths is its low operating temperature, which means it can be installed in wood without any problem. The unique shape of the luminaire ensures even light distribution and the LED diodes used guarantee high energy efficiency. The Kanlux IMBER LED luminaire is an excellent solution for illuminating shower cubicles and gable cladding outside homes.
Integrated LED luminaire 12V 1W IMBER Ø30 mm IP65 6000K black
![]()
| Power | Voltage | Angle | Dimmable |
| 1W | 12VDC | 105° | No |
| Temperature | Lumens | ||
| 6000K | 40 | ||
| Hole diameter | Ø25 / 27 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø30x16.3 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |
DC 12V power supply required
Kanlux IMBER LED is a waterproof recessed spotlight. One of its strengths is its low operating temperature, which means it can be installed in wood without any problem. The unique shape of the luminaire ensures even light distribution and the LED diodes used guarantee high energy efficiency. The Kanlux IMBER LED luminaire is an excellent solution for illuminating shower cubicles and gable cladding outside homes.