BBC IP65 aluminium ceiling mount 83 mm
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 70 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 83 x 59 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 65/20 |
Availability
Price
Shape
Brand
Base
Temperature in K or Colour
Power in Watt
Dimmable
Bulb / Holder / Product type
Exterior finish
IP protection
Voltage
Dimensions
Detector
Adjustable
Diameter or drill hole
Bargains section
Discover our exclusive selection of discounted products, including discontinued items, overstocks and special promotions. Take advantage of major discounts on a wide range of items:
Led wall lamps
Led lighting
... and much more!
These offers are available for a limited time while stocks last, allowing you to make real savings while benefiting from the same quality and customer service as our regular-priced products.
Please note!
The guarantee period for clearance products is 3 months.
Please note These items cannot be returned or exchanged.
There are 18 products.
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 70 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 83 x 59 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 65/20 |
Please note: product guaranteed for 3 months, no returns or exchanges.
Attention! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged.
Attention! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged.
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 87 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 101 x 120 mm |
| Adjustable | Yes |
| IP protection | 20 |
Attention! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged.
Please note: product guaranteed for 3 months, no returns or exchanges.
![]()
| Power | Temperature | Lumens |
| 3W | RGB | - |
| Angle | Voltage | IP protection |
| 45° | 12V DC | 67 |
| Hole diameter | Dimensions: | |
| Ø 36 mm | (Ø x H): 52 x 67 mm | |
![]()
| Power | Temperature | Lumens |
| 3W | 6000k | 250 |
| Angle | Voltage | IP protection |
| 30° | 24V DC | 67 |
| Hole diameter | Dimensions: | |
| Ø 35-45 mm | (Ø x H): 48 x 44 mm | |
The luminaire is sold without a bulb.
| Base: | Dimensions: | |
| GU 5.3 | (Ø x H) : Ø 60 x 390 mm | |
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 72 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 88 x 120 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 20 |
Attention! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged.
Warning! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged.
![]()
| Power | Lumens | Voltage | Angle | IP |
| 18W | 1250 | 230V | 120° | 20 |
Warning! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged
Bulb not included.
| Dimensions (H x L x W) | Ø 125 x 179 x 95mm |
| Adjustable | Yes |
| IP rating | 20 |
Warning! product guaranteed for 3 months, no returns or exchanges.
Delicate edges, curved lines and a rounded shape give Kanlux BORD luminaires a touch of elegance and subtlety. Their modern design, simple elegance and rounded shape ensure that these luminaires will fit in with both private and commercial spaces.
Bulb not included.
| Dimensions (H x L x W) | Ø 125 x 179 x 95mm |
| Adjustable | Yes |
| IP rating | 20 |
Warning! product guaranteed 3 months, no refunds or exchanges.
Delicate edges, curved lines and a rounded shape give Kanlux BORD luminaires a touch of elegance and subtlety. Their modern design, simple elegance and rounded shape ensure that these luminaires will fit in with both private and commercial spaces.
Bulb not included.
| Hole diameter | Ø 105 mm |
| Dimensions (ØxH) | Ø 120 x 155 mm |
| Adjustable | No |
| IP protection | 67 |
Please note: product guaranteed for 3 months, no returns or exchanges.
![]()
| Power | Lumens | Voltage | Angle | Dimmable |
| 36W | 3240 | 230V | 120° | No |
Attention! product guaranteed 3 months, neither recovered nor exchanged.
Complete 3-hole Rose-One System kit comprising a 120 mm rosette with a 200 mm round metal decorative cover and all the fixing accessories.
This kit contains cable ties specially designed not to hide the decor thanks to their flat shape and transparent colour.
Perfect for lighting large rooms and multi-suspension ceiling lights, this system will suit all types of interiors thanks to our wide selection of designs. Choose the one you prefer from the menu.
ATTENTION: the accessories for connecting the rose to the power line are NOT included in the kit, but can be purchased separately.